Update 24/04/2025

Verlaagd btw-tarief op sloop en hernieuwbouw wordt permanent

Met het paasakkoord van april 2025 heeft de regering-De Wever beslist om het verlaagd btw-tarief van 6% voor sloop en heropbouw te verankeren in de Belgische wetgeving. Waar dit tot nu toe een tijdelijke maatregel was, wordt deze nu vanaf juli permanent. Fantastisch nieuws dus voor kopers van vernieuwbouwprojecten!

Wat voorafging …

De btw-regels rond afbraak en heropbouw zijn de voorbije jaren vaak aangepast, telkens met nieuwe voorwaarden en beperkingen. Zo verlaagde de vorige regering in 2024 het tarief definitief van 21% naar 6%, maar enkel voor particulieren. Voor projectontwikkelaars werd nog een overgangsmaatregel voorzien tot en met 30 juni 2025. 

Nu werd in het paasakkoord beslist om deze overgangsmaatregel permanent te maken. Vanaf 1 juli 2025 geldt dus het verlaagd btw-tarief van 6% voor sloop en heropbouw voor iedereen, projectontwikkelaars incluis!

Belangrijk:
Deze maatregelen zijn nog niet officieel. De wetteksten zijn in voorbereiding en moeten nog goedgekeurd worden door het parlement. Ze treden pas definitief in werking na publicatie in het Belgisch Staatsblad.

Wie kan hiervan genieten?

Hoewel het verlaagd btw-tarief permanent wordt, blijven er duidelijke (sociale) voorwaarden van kracht:

  • De aankoop gebeurt door een natuurlijke persoon en dus niet via een vennootschap
  • De woning of het appartement wordt bestemd als enige en eigen woonst van de koper, die er zonder uitstel en voor minimaal de eerste 5 jaar zijn/haar domicilie zal hebben
  • De maximale bewoonbare oppervlakte wordt verlaagd van 200 m² naar 175 m²
  • Langdurige verhuur mogelijk: ook woningen die minstens 15 jaar verhuurd worden aan natuurlijke personen die er hun hoofdverblijfplaats nemen, kunnen onder bepaalde voorwaarden van het gunsttarief genieten

Wat betekent dit voor kopers van vernieuwbouwprojecten?

Wie overweegt om een woning of appartement aan te kopen in het kader van een sloop-en-heropbouwproject, kan dankzij deze regeling rekenen op een aanzienlijke btw-besparing.

Voor de tijdelijke overgangsmaatregel speelde de datum van het indienen van een stedenbouwkundige vergunning een rol. Met de nieuwe, permanente maatregel zal de datum van facturatie of de datum van betaling door de klant, wanneer een betaling zou gebeuren voor de facturatiedatum, van belang zijn.

Concreet:

  • Is er een vergunning aangevraagd vóór 30/06/2023 én is de oppervlakte ≤ 175 m²? Dan blijft de 6% btw van toepassing vanaf 01/07/2025.
  • Is er een vergunning aangevraagd vóór 30/06/2023 én is de oppervlakte tussen 175 m² en 200 m²? Dan geldt vanaf 01/07/2025 het standaardtarief van 21% btw.
  • Is er een vergunning aangevraagd na 30/06/2023 én is de oppervlakte ≤ 175 m²? Projecten die nu aan 21% worden gefactureerd, komen vanaf 01/07/2025 alsnog in aanmerking voor 6% btw.

Kortingen tot wel €122.500!

Bij de aankoop van een nieuwbouw woning of appartement wordt de prijs opgesplitst in grond- en constructieaandeel. Op het grondaandeel bedragen de kosten 12% registratierechten, op het constructieaandeel wordt btw aangerekend. Dit constructieaandeel wordt, volgens De Wet Breyne, steeds gefactureerd in schijven, naarmate de vordering van de werken.

Waar kopers van vernieuwbouwprojecten na juni 2025 opnieuw 21% btw op de resterende schijven dreigden te betalen, hebben zij nu de zekerheid dat ook op facturen, waarvan de btw opeisbaar wordt vanaf 1 juli, het verlaagde btw-tarief van 6% zal gelden (cf. bovenstaande voorwaarden).

Nemen we Boevrie als concreet voorbeeld, dan bedraagt de maximale btw korting nu niet langer €64.500 maar €122.500! Een duizelingwekkende korting, waardoor het zeker de moeite loont onze projecten aan 6% btw te (her)ontdekken!

Bronnen: Livios / Tiberghien / Bouwunie